Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Czyszczenie lodówki – jak zrobić to dobrze?
(2016-03-01)

Aby lodówka mogła służyć ci jak najdłużej, musisz pamiętać również o tym, aby regularnie ją czyścić, co dotyczy zarówno mycia jej wnętrza, jak i rozmrażania. Nie jest to zbyt przyjemna czynność, niemniej jednak trzeba o niej pamiętać. Chociażby dla swojego zdrowia, gdyż w niemytej lodówce mogą rozwijać się bakterie i pleśnie.

8476866209_a6975e9612.jpg

Przede wszystkim lodówkę najlepiej przecierać na bieżąco, od razu wtedy, gdy pojawiły się jakieś zabrudzenia, aby nie dopuścić do ich zaschnięcia czy rozprzestrzenienia się. Od czasu do czasu warto jednak urządzić czyszczenie całej lodówki, gdy nie wygląda ona już zbyt świeżo.

Czym czyścić lodówkę?

W tym celu najlepiej wybrać wodę z delikatnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Można także zastosować środki naturalne, na przykład ocet, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy albo sok z cytryny, który pozostawia świeży zapach. W sprzedaży dostępne są także specjalne preparaty do czyszczenia lodówek, ale są one głównie przeznaczone do mycia naprawdę mocno zabrudzonych urządzeń tego rodzaju.

Mycie wnętrza lodówki

Zacznij od wyjęcia z lodówki wszystkich produktów, potem wyjmij z niej półki i pojemniki. Umyj je dokładnie – jeżeli widzisz, że zabrudzenia weszły pod plastikowe elementy podtrzymujące szklane półki, spróbuj je zdjąć, w wielu lodówkach są one demontowane. Następnie wyczyść wnętrze lodówki, zwracając uwagę na wszelkie trudne do dostania zakamarki i usuń nadmiar wody.

Rozmrażanie zamrażarki

Gdy z kolei czyszczenia wymaga lodówka z zamrażalnikiem, wtedy należy rozmrozić zamrażarkę, chyba że posiadasz model wyposażony w system „no-frost” dla zamrażarki, czyli bezszronowy lub lodówkę, która ma funkcję automatycznego odszraniana i rozmrażania.

Jeżeli musisz rozmrozić zamrażarkę, wyjmij wszystkie produkty – najlepiej robić to zimą, gdy temperatura za oknem jest minusowa, ponieważ wtedy nie ma ryzyka, że produkty się zepsują. Potem zostaw otwartą zamrażarkę i podłóż pod nią miskę lub ręcznik, aby zbierać wodę. Na koniec wyczyść zamrażarkę – nie zapomnij także o uszczelkach, gdzie często lubią zbierać się zabrudzenia.